Dlaczego poziom języka angielskiego w Twoim kraju jest tak ważny?
Angielski ma znaczenie nie tylko ze względu na rozwój zawodowy i możliwość zdobycia biletu do lepszej, światowej przyszłości. Angielski ma też ogromne znaczenie lokalne, gdyż jego poziom mówi nam o ekonomicznej konkurencji i perspektywach na przyszłość.
EF Education First 2021 English Proficiency Index (EF EPI) przeprowadziło badanie na 2 miliona dorosłych i opracowało ranking narodów pod względem poziomu języka angielskiego.
Rezultaty pokazały także korelacje pomiędzy poziomem znajomości języka angielskiego a wyższymi dochodami, mobilnością i innowacyjnością, poziomem dyskusji publicznej, a nawet praworządnością.
Oto główne wyniki raportu:
- Poziom języka angielskiego wzrasta, aczkolwiek wolno. 16 krajów odnotowało progres, jeden spadek.
- Poziom angielskiego w Europie wciąż jest najwyższy na świecie i znacznie się podniósł w porównaniu z poprzednią dekadą.
- Jeśli chodzi o Azję, Azja Środkowa i Wschodnia odnotowały wzrost (pomimo spadku w Japonii), w regionie ASEAN (Stowarzyszenie Narodów Azji Południowo-Wschodniej) zanotowano spadek średniej ważonej.
- Poziom w Ameryce Łacińskiej odnotował kolejny wzrost, pomimo Meksyku, którego poziom w ostatniej dekadzie spadł. Warty odnotowania jest brak progresu w grupie kobiet w tym regionie.
- Poziom w Afryce w dalszym ciągu jest zróżnicowany, choć kilka krajów w północnej Afryce zanotowały znaczący wzrost, w szczególności Algieria.
- Poziom na Środkowym Wschodzie nieco wzrósł, mimo że poziom dorosłych do 25 lat nie poprawił się w ogóle, a kobiety pozostają daleko w tyle za mężczyznami.
Na poziomie indywidualnym wyniki kształtują się następująco:
- Dorośłi powyżej 30 roku życia są grupą, która najszybciej podnosi poziom angielskiego i od 2015 r. odnotowali trzykrotnie większy wzrost niż dorośli w wieku 21-25 lat.
- Mężczyźni nadgonili kobiety jeśli chodzi o średni poziom znajomości angielskiego, po raz kolejny poprawili swój wynik w porównaniu z poprzednim rokiem.
- Różnice w poziomie angielskiego między kadrą menedżerską i pracownikami niższego szczebla wyrównała się, choć nadal istnieją różnice w zależności od wykonywanej funkcji (na przykład konserwacja vs. marketing) wciąż się utrzymują.
- Poziom angielskiego wciąż jest wyższy w porównaniu z ośrodkami wiejskimi, co odzwierciedla wyższe płace w ośrodkach miejskich.
Pomimo tego, że rezultaty EF EPI nie pokazują pełnego obrazu sytuacji, można powiedzieć na pewno jedno: wysoki poziom angielskiego wpływa na jakość życia, komunikację i zdrowie niezależnie gdzie się znajdujesz.
Opublikowane rezultaty badań podkreślają również istotną rolę umiejętności językowych indywidualnych podmiotów, firm i społeczeństw powiązanych ze sobą w obliczu przyspieszających zmian technologicznych.
Jak podkreśla raport 2021 EF EPI:
„Języki łączą ludzi. Dzięki nimi dzielimy się opiniami, chronimy wiedzę i tworzymy kulturę. A języki, którymi posługuje się wiele osób mają w sobie nieodłączny magnetyzm: ich nauka otwiera drzwi na świat. Angielski ma potencjał, by być potężnym czynnikiem motywującym, by pobudzać zarówno różnorodność jak i integrację w nadchodzącej dekadzie, jeśli tyllko każdy będzie miał do nauki równy dostęp.”
Pełen ranking i analizę zależności poziomu angielskiego z poziomem innowacyjności, ekonomicznym, dzietności oraz długością życia znajdziesz na www.ef.com/epi