12 porad jak zgodnie żyć ze współlokatorem
Dzielenie pokoju czy mieszkania ze współlokatorem może być ciekawym i przynoszącym satysfakcję doświadczeniem, którego każdy powinien spróbować przynajmniej raz w życiu. Może być to początkiem wspaniałej przyjaźni i skarbnicą zabawnych historii do opowiadania wnukom. Ale tak jak ze wszystkimi dobrymi rzeczami w życiu, potrzeba gotowości pójścia na kompromis i cierpliwości, by cała operacja się powiodła. Zapoznaj się z naszymi poradami i trikami, by nieznajomy, z którym przyszło Ci mieszkać, zamienił się w najlepszego przyjaciela na całe życie.
1. OPRACUJCIE I SZANUJCIE ZASADY
Po pierwsze, od razu zaakceptujcie pewne zasady. Będziecie musieli usiąść i przedyskutować najważniejsze codzienne obowiązki: sprzątanie, kwestie klimatyzacji i ogrzewania, dopuszczalny poziom hałasu, jedzenie, alergie itd. Im więcej rzeczy ustalicie od razu, tym szybciej zagości między Wami dobra atmosfera.
2. BĄDŹCIE OTWARCI NA NOWE KRAJE I KULTURY
Jeśli Ty i Twój współlokator jesteście z innych krajów, cieszcie się wszystkimi dobrymi stronami różnorodności kulturowej! Na początku możecie napotykać różne problemy, ale szybko wiele się od siebie nauczycie, w słownictwa i przygotowywania ciekawych posiłków.
3. SZANUJ CZAS NA ODPOCZYNEK DRUGIEJ OSOBY
Jeśli się nie wysypiamy cierpi na tym nasz poziom energii, humor i ogólne nastawienie do życia. W idealnych warunkach zarówno Ty, jak i Twój współlokator bylibyście albo rannymi ptaszkami albo sowami. Starajcie się podchodzić z szacunkiem do przyzwyczajeń (w tym czasu na odpoczynek) drugiej osoby, tak bardzo, jak to tylko możliwe. Jeśli późno kładziesz się spać oglądając film albo słuchając muzyki, nałóż słuchawki na uszy i wszyscy będą szczęśliwi.
4. SŁUCHAWKI = SZCZĘŚCIE
A jeśli już jesteśmy przy temacie słuchawek – na pewno zostały stworzone przez kogoś, kto mieszkał ze współlokatorem. Możliwe, że uwielbiasz gamę dźwięków i tonów tej samej piosenki, ale to nie oznacza, że Twój współlokator podziela Twoją radość ze słuchania.
5. SZANUJ GRAFIK ZAJĘĆ DRUGIEJ OSOBY
Udostępnij grafik zajęć współlokatorowi, ułatwi to planowanie odwiedzin i podział obowiązków. Jeśli Twój współlokator musi się uczyć do ważnego egzaminu, nie najlepszym pomysłem będzie zaproszenie znajomych na imprezę.
6. KAŻDY PORZEBUJE CZASU DLA SIEBIE
Jeśli Twój współlokator ma na sobie słuchawki wpatrując się w telefon, najprawdopodobniej to oznacza, że nie ma ochoty dzielić się wrażeniami dnia. Nie bierz tego do siebie jeśli zamknie drzwi do swojego pokoju. Nawet najbardziej socjalna osoba potrzebuje nieco czasu dla siebie.
7. TROSZCZYĆ SIĘ TO DZIELIĆ SIĘ (ZAZWYCZAJ)
Pamiętaj, że dzielenie mieszkania nie oznacza automatycznie dzielenia się ciuchami czy jedzeniem. Jeśli jednak zostaną Ci dwa ciasteczka, dobrym pomysłem będzie poczęstowanie jednym współlokatora (pewna mądra osoba powiedziała, że dzielenie się słodyczami do pierwszy krok do wspaniałej przyjaźni).
8. SPRZĄTAJ PO SOBIE
Choć nie mieszkasz już u Mamy, tak czy siak – sprzątaj po sobie. Nigdy nie wiesz kiedy rodzina, znajomi czy właściciel mieszkania przyjdą z niezapowiedzianą wizytą. Nikt nie chce mieć opinii bałaganiarza i brudasa.
9. ZAPYTAJ ZANIM ZAPROSISZ ZNAJOMYCH
Bez znaczenia jak duży jak Wasz pokój czy mieszkanie, zawsze zapytaj kiedy chcesz zaprosić znajomych, szczególnie jeśli mają zostać na noc. Jeśli masz taką możliwość przyjmuj gości w swoim pokoju i poproś, by przestrzagali zasad panujących w mieszkaniu.
10. TOALETOWA ETYKIETA
Spraw, by wszystkim żyło się lepiej i zawieś nową rolkę papieru toaletowego kiedy tylko zużyjesz starą.
11. ROZMAWIAJ SZCZERZE I OTWARCIE
Mieszkanie z innymi ludźmi wymaga otwartości i szczerości. Jeśli irytujecie Cię, że ktoś zostawia brudne nauczynia w zlewie, czy pranie na krześle, powiedz o tym. Głośne wyrażanie opinii pomaga uniknąć potencjalnych konfliktów, a to prosta droga do tytułu najlepszego współlokatora na świecie!
12. KORZYSTAJ Z DOŚWIADCZENIA
Mieszkanie z obcą osobą, może być na początku odrobinę przerażające, ale zazwyczaj kończy się niezliczoną ilością opowieści o współlokatorach z kompletnie odmiennych środowisk i różnych części świata. Czas wspólnego mieszkania i dzielenie się tym, co mają, czyni ich często najlepszymi przyjaciółmi na całe życie.