4 rady dla podróżnych z niepełnosprawnością
Podróżowanie jest jednym z najbardziej ubogacających doświadczeń. Odciąga Cię od codziennej rutyny, dostarcza nowych smaków i otwiera Twoje oczy na nowe perspektywy. Możliwość podróżowania powinna być dostępna dla każdego, bez znaczenia z jakiego środowiska pochodzisz, czy też jaką masz sytuację życiową, powinieneś mieć możliwość poszerzania swoich horyzontów myślowych.
Dziś chcielibyśmy się podzielić kilkoma radami dla podróżnych z niepełnosprawnością:
1. Zaplanuj dobrze swoją podróż
Podczas gdy ludzie często myślą, że mogą zrobić dużo więcej niż tak naprawdę jest, nie ma potrzeby zmuszać się, by robić coś co jest męczące i sprawia, że nie czujemy się komfortowo. Decydując się gdzie chciałbyś pojechać sprawdź, czy znajdziesz tam wszystko czego potrzebujesz.
Marzyłeś, by spędzić kilka tygodni we Francji? Pewnie ucieszy Cię wiadomość, że Nicea, czy nawet tak wielkie miasto jak Paryż oferują udogodnienia dla ludzi z niepełnosprawnością na różnych poziomach. Jest wiele organizacji, instytucji czy też hoteli, które są zbudowane z myślą o niepełnosprawnych (w tym szkoła EF, jeśli myślisz o nauce francuskiego we Francji).
A co powiesz na Wielką Brytanię? Eastbourne i Oksford są znane z udogodnień dla tych, którzy lubią spacerować po mieście, w różnym tego słowa znaczeniu. Szukaj udogodnień, które są opracowane z myślą o bezpieczeństwie i łatwością dostępu dla osób na wózkach inwalidzkich, mają windy i inne udogodnienia (ponownie: szkoły EF są do tego przystosowane).
A dla tych, którzy chcą odkrywać nieco bardziej egzotyczne miejsca do nauki angielskiego, Malta może być idealnym wyborem (co więcej: słońce świeci przez cały rok).
A jeśli chciałbyś zwiedzić Niemcy (i przy okazji nauczyć się niemieckiego) weź pod uwagę Monachium. Spokojne miejsce z dużą ilości miejskiej zieleni, wydarzeń kulturalnych i pysznego jedzenia.
2. Dowiedz się więcej
Jako że podróżowanie staje się coraz bardziej możliwe dla każdego, coraz łatwiej jest znaleźć przewodniki, blogi czy strony internetowe, które ułatwią Ci zaplanowanie wyjazdu. Nigdy wcześniej nie było tak łatwe znaleźć kogoś, kto będzie miał podobne doświadczenie czy potrzeby. Skorzystaj z kilku interesujących źródeł, takich jak:
com – ta strona oferuje porady i informacje dla osób z niepełnosprawnością; znajdziesz tam pomocne artykuły dotyczące konkretnych miast, np. Monachium lub Tokio
Tourism for All – świetne źródło informacji dla osób podróżujących do Wielkiej Brytanii; na stronie znajdziesz listę organizacji, które znacznie ułatwiają zwiedzanie
Lonely Planet Thorn Tree forum – i oczywiście ulubiony przewodnik dla podróżujących, Lonely Planet jest doskonałym źródłem informacji dla podróżujących z niepełnosprawnością, sprawdź koniecznie Thorn Tree forum.
3. Zadzwoń
Podczas planowania podróży zadzwoń wcześniej do miejsca, do którego jedziesz, odpowiedzą w miarę możliwości na każde Twoje pytanie. Większe lotniska są znane ze swoich udogodnień dla niepełnosprawnych, obsługa nawet podprowadzi do odpowiedniej bramki, a nawet siedzenia w samolocie, bez konieczności stania w kolejce.
Z lotniska można zaplanować transfer taksówką albo autobusem, który zabierze Cię do hotelu. Kiedy organizuję transport dla moich rodziców (seniorzy z ograniczoną możliwością poruszania się) zawsze żartujemy, że czujemy się jak VIP-y: ktoś będzie na nas czekał, weźmie nasze bagaże i zawiezie pod same drzwi. I wszyscy na tym korzystają!
4. Nie bój się
Najważniejszą rzeczą do zapamiętania są właśnie te trzy słowa: nie bój się. Oczywiście: podróżowanie zawsze obarczone jest pewnym ryzykiem, ale to dotyczy wszystkich. Z czasem wszystko staje się bardziej dogodne, tak by spełnić najbardziej wymagające potrzeby.
Masz takie samo prawo jak każda inna osoba, by cieszyć się podróżowaniem, jest wiele firm, którym zależy na spełnianiu potrzeb swoich klientów i gości. Więc po prostu wyrusz w drogę! Z pewnością nie będziesz żałować.