GO Blog | EF Blog Poland
Aktualności o podróżach, językach i kulturze dzięki EF Education First
MenuDarmowy katalog

Gap year – poradnik po Europie

Gap year – poradnik po Europie

Rok przerwy to różnorodność szlaków i celów podróży, nauka języka, zdobywanie międzynarodowego doświadczenia, odkrywanie świata kraj po kraju – to tylko niektóre możliwości, które daje zrobienie sobie rocznych wakacji od szkoły i pracy.

Po Stanach Zjednoczonych, Azji, Australii i Nowej Zelandii, czas, by zobaczyć co Europa ma do zaoferowania entuzjastom gap year. Pyszne jedzenie, różnorodność kultur, zapierające dech w piersiach widoki, a to wszystko oddalone zaledwie kilka godzin lotu lub jazdy pociągiem.

DLACZEGO EUROPA?

Europa to kontynent poprzecinany kosmopolitycznymi miastami, pasmami górskimi i spokojnymi plażami na bajkowych wyspach. Taki wachlarz niesamowitych możliwości z pewnością zaspokoi Twoje podróżnicze aspiracje, w każdej możliwej formie. Czy są to narty, czy też wspinaczka po Alpach, cieszenie się słońcem na plażach Hiszpanii czy Francji, czy też maraton zakupów w Mediolanie czy Londynie. Niewiele miejsc oferuje taką zabawę i takie historie. Europa to idealna mieszanka nowoczesnej architektury, nieprzemijających zabytków i urokliwych krajobrazów.

Poszerzanie horyzontów myślowych jeszcze nigdy nie było tak łatwe. Podróżowanie po Europie, preferowanym przez Ciebie środkiem transportu, jest wygodne i tanie. Co więcej, pomyśl o jedzeniu! Europa kusi nie tylko różnorodnością krajobrazów, ale i przepysznymi smakołykami, które tylko czekają na wygłodniałych podróżujących (albo miłośników jedzenia). Pomyśl tylko o talerzu tapas w Hiszpanii, rozpływającym się w ustach spaghetti carbonara w Rzymie albo wbij zęby w soczystą weisswurst w Monachium.

UCZ SIĘ ALBO UCZ ZA GRANICĄ

Europejska różnorodność to nie jedynie kuchnia czy krajobrazy, a i języki. Usłyszysz setki różnych dialektów, co więcej, wiele krajów jest dwu- a nawet wielojęzycznych. Wiec dlaczego by nie uczyć się języka za granicą? W EF wiemy, że nie ma nic lepszego niż zanurzenie się w kulturę kraju, który właśnie odkrywasz. Zapisz się na kurs hiszpańskiego i wyjedź do kolorowej Barcelony, ucz się angielskiego odkrywając tętniący życiem Londyn, ciesz się słoneczną Niceą podczas szlifowania francuskiego, albo żyj la dolce vita biegle opanowując włoski w malowniczym Rzymie. Nie tylko będziesz ćwiczyć nowe słownictwo każdego dnia, ucząc się znacznie szybciej niż tradycyjną metodą (dajemy słowo!), ale i zaznajomisz się z  ludźmi z całego świata i poznasz od podszewki miasto, w który będziesz mieszkać.

Spędzenie części swojej rocznej przerwy na nauczaniu języka jest także bardzo popularne i przynosi mnóstwo satysfakcji. W ciągu tygodnia możesz uczyć języka, albo innych przedmiotów, a tym samym zdobyć uznawane międzynarodowo kwalifikacje. Spędź weekendy i wakacje podróżując po kraju, w którym pracujesz (i po reszcie Europy) i sfinansuj odrywanie świata pracując. Zdobędziesz satysfakcję pomagając ludziom, a co więcej – świetnie to wygląda w CV!

ODKRYWANIE NOWYCH MIEJSC TO PESTKA

Z taką ilością krajów przytulonych do siebie, jest niezwykle łatwo odkrywać je z pełnym sukcesem. Nie są potrzebne długie loty, możesz nawet obudzić się w jednym mieście i zasnąć w zupełnie innym kraju, bez potrzeby wsiadania w samolot. Spakuj paszport i kup Interreil (bilet kolejowy), który pozwoli Ci na korzystanie z sieci super szybkich pociągów, która rozciąga się po Europie. Podróżowanie jeszcze nigdy nie było takie łatwe! Taka miesięczna podróż po europejskich miastach może być doskonałym uzupełnieniem kilkumiesięcznej pracy za granicą.

Jeśli wolisz podróżować szybciej, wybierz krótkodystansowe loty łączące stolicy i inne mniejsze miasta w każdym kraju. Linie lotnicze takie jak easyJet, Ryanair czy Monarch oferują bardzo tanie loty, jeśli tylko wcześniej je zarezerwujesz, albo jeśli zdecydujesz się na podróż w środku tygodnia, czy też poza sezonem. Śledź wyprzedaże, możesz skorzystać z niezłej oferty last-minute.

ZNAJDŹ PRACĘ SEZONOWĄ

Znalezienie pracy za granicą jest świetnym sposobem na sfinansowanie odkrywania świata podczas Twojego gap year. Co więcej, spędzisz miło czas z podobnie myślącymi ludźmi, ucząc się nowego języka, zdobywając doświadczenie i umiejętności miękkie, które sprawią, że Twoje CV będzie błyszczeć. Jest cała gama prac sezonowych do wyboru, każdy znajdzie coś dla siebie.

Jeśli lubisz jazdę na nartach, zaplanuj sobie sezon narciarski, a jeśli nie doprowadziłeś jeszcze do perfekcji slalomu, rok przerwy będzie idealną okazją. Resorty narciarskie zawsze szukają pracowników, a szkółki narciarskie instruktorów. Biura podróży oferują pracę ludziom organizującym różnorodne aktywności w Alpach, albo też kucharzy, którzy przygotują pyszności dla gości w góralskich chatkach. Duże firmy (np. Crystal czy Nielson) nie oferują może wielkich zarobków, ale za to będziesz miał zapewnione zakwaterowanie, karnety na wyciągi i warunki zatrudnienia dostosowane do Ciebie. A co najlepsze: przez sześć miesięcy będziesz wdychał świeże górskie powietrze i szusował na najlepszych trasach narciarskich świata, wybierz tylko resort wysoko w górach, np. Tignes, Val d’Isere, czy Val Thorens – Twój sezon narciarski potrwa dłużej, bo śnieg wolniej tam topnieje. Pamiętaj, by wszystko wcześniej zaplanować. Rozmowy o pracę w górskim resorcie rozpoczynają się w czerwcu lub lipcu.

A jeśli wolisz wygrzewać się na słońcu i pracować jako instruktor sportów wodnych, spędź letnie miesiące na wybrzeżu Sycylii czy Teneryfy i zostań instruktorem nurkowania. Jeśli lubisz żeglować, strony internetowe takie jak CrewRecruit, pomogą Ci znaleźć pracę jako członek załogi na łódkach i jachtach, na każdym poziomie zaawansowania. Dla tych, którzy są w stanie wytrzymać szybkie tempo życia na Ibizie czy Majorce, resorty zawsze szukają pracowników do organizacji imprez na wyspach Morza Śródziemnego. Jeśli wciąż szukasz pomysłów, Seasonworkers sprawią, że poszukiwanie pracy będzie bułką z masłem, sprawdź oferty, które mogą Cię zainteresować.

GARŚĆ INFORMACJI PRAKTYCZNYCH

Wymagania wizowe różnią się między państwami i zależą od Twojej narodowości. Tak jak w każdym innym miejscu na świecie, pamiętaj, by wszystko sprawdzić. Paszport musi być ważny co najmniej przez czas Twojego pobytu (wiele państw wymaga sześciu miesięcy wprzód), przeznacz odpowiednią ilość czasu, by uzyskać wizę. Jest wiele stron internetowych, które rozpracowują skomplikowany urzędniczy język i podpowiadają w prosty sposób, co należy zrobić.

Zdjęcie Roman Boed, Flickr / Creative Commons

Podróżuj razem z EF!Dowiedz się więcej
Otrzymuj najnowsze informacje o podróżach, językach i kulturze w newsletterze GOSubskrybuj