Jak przetrwać powrót do szkoły
Obecnie coraz częściej zastanawiamy się, po co jeszcze chodzimy do szkoły albo na uczelnię, kiedy wszystko jest dostępne online i wystarczy kilka kliknięć myszką, by znaleźć odpowiedź na każde nurtujące nas pytanie. Chcesz się dowiedzieć kiedy pierwszy człowiek wylądował na księżycu? Sprawdź sobie w google. Chcesz posłuchać muzyki? Wejdź na youtube. Ile jest 67 procent ze 110? Po to właśnie masz kalkulator w komórce, by się dowiedzieć.
Pomimo tego, że wszystkie informacje możemy znaleźć, przebierając palcami na klawiaturze komputera dwadzieścia cztery godziny na dobę, szkoła czy uczelnia wyższa oferuje nam znacznie więcej, niż rozwiązywanie równań czy zapamiętywanie informacji. Nie chodzi jedynie o to, że nauka w klasie czy w sali wykładowej jest znacznie efektywniejsza niż minuty spędzone przed małym ekranem komputera. Co przede wszystkim przemawia za budynkiem szkolnym, to kontakty i znajomości, które zawierasz z nowymi kolegami i nauczycielami.
Powrót do szkoły może być trudny. By ułatwić Wam zadanie, przygotowaliśmy 10 sposobów, by lądowanie po wakacjach było nieco łagodniejsze, a start szkoły o wiele przyjemniejszy!
1. Zaczynaj dzień wcześniej
Nie oczekuj od siebie, że jeśli będziesz kładł się spać o drugiej w nocy, to dasz radę wstać o 6:45. Mniej więcej na tydzień przed rozpoczęciem roku szkolnego, zacznij chodzić spać o rozsądnej godzinie i wstawaj wcześnie. Ten sposób jest znacznie efektywniejszy niż picie na dzień dobry dziesięciu filiżanek kawy.
2. Przygotuj listę rzeczy do zrobienia
Zrób listę wszystkiego, co trzeba kupić i zrobić. Poczujesz satysfakcję ze spełnionego zadania i pokonasz swojego największego wroga: prokrastynację, czyli odkładanie spraw na później.
3. Przygotuj wszystko wieczór wcześniej
Tracenie godziny rano na przetrzepywanie szaf w poszukiwaniu odpowiedniego ubrania być może brzmi dla Ciebie znajomo. Zamiast tego, wybierz w co się chcesz ubrać i spakuj plecak/torbę dzień wcześniej. Tym samym zaoszczędzisz mnóstwo czasu rano, wyśpisz się, a może nawet uda Ci się zrobić drugie śniadanie.
4. Zjedz śniadanie. Poważnie.
Jedz śniadanie! Obowiązkowo, każdego dnia. Dostarczy Ci to potrzebnej energii do zrobienia tego, co masz zaplanowane. Pamiętaj, Twój mózg, tak jak samochód, potrzebuje paliwa.
5. Zaplanuj dojazd do szkoły
Jedziesz autobusem, rowerem, a może pociągiem? Upewnij się, że wszystko dobrze zaplanowałeś i jesteś pewnien, że zdążysz do szkoły na czas. Sprawdź czy masz ze sobą naładowany telefon i inne gadżety elektroniczne. Nie ma nic gorszego niż wyczerpująca się bateria smartfonu w drodze do szkoły czy na uniwersytet. Albo zostawienie w domu słuchawek, co skutkuje słuchaniem o ósmej rano głośnej rozmowy telefonicznej współpasażera.
6. Zaplanuj swój grafik
Sprawdź swój grafik zajęć i postaraj się przewidzieć ile czasu zajmie Ci przejście z jednej klasy do drugiej. Jeśli masz taką możliwość, przejdź się wcześniej do szkoły i sprawdź dokładnie ile Ci to zajmie. Jest to szczególnie ważne, jeśli chodzisz do dużej szkoły. Dzięki temu unikniesz gubienia się po korytarzach, mylenia klas i niepotrzebnych tłumaczeń.
7. Rób dobre wrażenie na nauczycielach
Nie chodzi mi o lizusostwo. Dobre wrażenie to obecność na zajęciach, robienie wszystkich prac domowych na czas i punktualność. W ten sposób, nauczyciele będą Cię szanować, chętniej wytłumaczą Ci trudniejsze zadania i dadzą Ci więcej czasu na napisanie wypracowania.
8. Nawiąż nowe znajomości
Pamiętaj o swoich starych znajomych, ale też postaraj się poznać nowych. Weź udział w szkolnych imprezach czy studenckich kiermaszach. Dołącz do grona ludzi, którzy mają podobne zainteresowania, dzięki czemu nawiążesz relacje z osobami, które myślą w podobny sposób. Powinieneś także znaleźć kumpla, z którym razem będziesz mógł odrabiać lekcje i zaprzyjaźnić się z uczniami ze starszych klas. Sprzedadzą Ci sposoby na wymagających nauczycieli, podarują stare notatki i wszystko inne. Ich wiedza i doświadczenie są bezcenne! Przyjaciele, jak wcześniej wspomnieliśmy, sprawią, że Twoje wspomnienia ze szkoły czy uniwersytetu będą wyjątkowe, więc nie zapominaj o nich!
9. Nie nadwyrężaj swojego budżetu
Co by nie powiedzieć, wciąż się uczysz. Zanim zaczniesz pracować, postaraj sie nieco zaoszczędzić. Nie wydawaj wszystkiego na łakocie w sklepiku czy na wyjścia na miasto ze znajomymi. Upewnij się, że Twój budżet to wytrzyma.
10. Rozwijaj siebie
Rok szkolny/akademicki to czas na naukę i rozwój osobisty. Staniesz się inteligentną i wykształconą osobą, którą zawsze miałeś być. Stawiaj sobie trudne zadania do wykonania, ale nie daj się wciągnąć w wyścig szczurów, ulegając presji otoczenia. Ludzie będą Cię szanować za to, kim naprawdę jesteś.
Po prostu pamiętaj, że czas spędzony w szkole czy na uniwersytecie, to serio najlepszy okres w Twoim życiu. A dodatkowo masz naprawdę sporo czasu wolnego. Każdy Ci to powie, że nie ważne jak często mówisz, że nienawidzisz szkoły, będziesz za nią tęsknił, kiedy się skończy.