GO Blog | EF Blog Poland
Aktualności o podróżach, językach i kulturze dzięki EF Education First
MenuDarmowy katalog

Od colazione po dolce: kuchnia włoska

Od colazione po dolce: kuchnia włoska

Poniższy artykuł został zainspirowany doświadczeniem Rebecci, która odbyła kurs językowy w EF Rzym. Za jej zgodą zaadoptowaliśmy na nasze potrzeby jej post o włoskiej kuchni.

Włosi traktują jedzenie bardzo poważnie, i racja, w końcu można powiedzieć, że je wymyślili (ok, no może nie wszystko, ale na ich liście sukcesów jest pizza, jeden z lepszych pomysłów, prawda?). Aby upewnić się, że niczego nie pominąłeś w swej kulinarnej przygodzie przez włoską kuchnię, uraczymy Cię przepysznymi smakami, byś pełną piersią (i brzuchem) wiódł la dolce vita!

ŚNIADANIE (COLAZIONE)

Włoskie śniadanie jest lekkie, szybkie i słodkie. Upewnij się, że spróbowałeś cornetto, przepysznych bułeczek, które wyglądają jak rogaliki, choć rogalikami nie są. Są znacznie słodsze, trochę jak brioszka, często z nadzieniem budyniowym, dżemem lub nutellą. Zdrowsza wersja śniadania to płatki, jogurt albo tost z czym sobie zażyczysz (czyli nutellą). Espresso lub cappuccino są idealnym pomysłem na dobry początek dnia, co przenosi nas do następnego punktu:

KAWA (CAFFÈ)

Dwie najważniejsze zasady dotyczące kawy we Włoszech: naprawdę wyglądasz jak turysta pijąc cappuccino po dziesiątej, cappuccino pije się tylko na śniadanie. Późnym rankiem możesz zamówić jakikolwiek rodzaj kawy, tylko ostrożnie z mlekiem. Pamiętaj, by nie brać kawy na wynos, to niemal grzech. Włosi celebrują jak nikt picie kawy, rozkoszując się nią wraz ze znajomymi albo z dobrą książka/gazetą. Jeśli poprosisz o kawę, dostaniesz espresso, czyli kawa na dwa łyki. Szybki i mocny zastrzyk energii, idealny kiedy siedzisz przy barze. W niektórych miejscach, jeśli chcesz usiąść i napić się kawy, trzeba zapłacić opłatę za serwis, miej to na uwadze.

OBIAD (PRANZO)

Włoska kuchnia jest całkiem zdrowa, więc warzywa i mięso są stałymi składnikami obiadu. Większość Włochów je obiad między pierwszą a drugą, i w zależności od grafiku pracy, jest to zazwyczaj główne danie dnia. Jeśli pozwala Ci na to czas, obiad może być złożony z dwóch dań: makaronu na pierwsze i ryby albo mięsa na drugie. Jeśli tylko chcesz coś szybko przegryźć, sałatka lub kanapka załatwią problem. Pomimo tego, że Włosi celebrują jedzenie, mają opcje na wynos zwaną pizza al taglio, czyli kawałek pizzy pieczony w piecu elektrycznym (w przeciwieństwie do okrągłej pizzy wypiekanej w ceglanym piecu, ale do tego jeszcze dojdziemy). Może to zabrzmieć pretensjonalnie, ale w zależności od rodzaju pieca pizza ma naprawdę inny smak. #themoreyouknow

PRZEKĄSKA (MERENDA) I COŚ NA ZĄB (APERITIVO)

Z racji tego, że Włosi mają sześć godzin przerwy między obiadem a kolacją, zazwyczaj jedzą coś w przelocie. Takie przekąski są zwane merende i mogą być słodkie (np. owoc lub twarde ciasteczko biscotti) albo słone (krakersy albo kawałek pizza al taglio). Jeśli zgłodniejesz między piąta a ósmą sięgnij po aperitivo, czyli coś na ząb. Aperitivo jest podobne do hiszpańskich tapas. Przejdź się do małego baru lub restauracji, zapłać za swoje drinki i zjedz przekąskę za darmo w niewielkim bufecie przy barze. Kiedy wybieram się na aperitivo ze znajomymi zazwyczaj robię to w porze kolacji, skutecznie zabija głód.

KOLACJA (CENA)

Na kolację, zazwyczaj o ósmej, Włosi najczęściej jedzą makaron, mięso i warzywa. Wychodzenie na miasto, by coś zjeść jest zazwyczaj wielkim wydarzeniem. Z prostych przyczyn: kilku dań, wina i przedłużających się rozmów. Większość restauracji oferuje cztery dania, które zazwyczaj tak wyglądają:

Antipasto: dosłownie oznacza przed (anti) daniem (pasto). Zazwyczaj deska sera, mięsa i oliwek. Szczególnie polecam bruschettę, kawałek grillowanego chleba z pomidorami i oliwkami, które rozpieszczają kubki smakowe.

Primo Piatto: pierwsze (primo) danie (piatto) i jest to zazwyczaj makaron. Hm, prawdę mówiąc jest to zawsze makaron. Przepyszny, serwowany w odpowiedniej ilości, tak by było jeszcze miejsce na kolejne dania. Istotna zasada dotycząca jedzenia makaronu: nigdy nie krój spaghetti nożem ani nie używaj łyżki, by go zakręcić. Pamiętaj: nigdy (zostałeś ostrzeżony).

Secondo Piatto: drugie (secondo) danie (piatto – widzisz jak szybko załapałeś!) jest bogate w proteiny. Zazwyczaj jest to mięso lub ryba z niewielką porcją warzyw. W wielu włoskich menu odnajdziesz stronę z contorno, czyli listę potraw, które możesz połączyć z daniem głównym.

Kilka słów o pizzy: obiad jest jedynym posiłkiem, kiedy możesz dostać pizzę wypiekaną w ceglanym piecu, który wszyscy znają i uwielbiają. Jeśli miejscowość jest turystyczna, możesz się rozkoszować pizzą między 7:30 a 10:00. Do przemyślenia: nie zamawiaj pizzy z sałatką na boku. Możesz połączyć pizzę z antipasto albo z deserem, ale nigdy z sałatką (po prostu zjedz sałatkę na obiad, a potem delektuj się pizzą, co jak co, ale jesteś we Włoszech!). A tak na marginesie, jest całkowicie akceptowalne krojenie pizzy na kawałki i jedzenie jej rękami.

DOLCE

I nareszcie deser (dolce)! Skoro już zjadłeś trzy czy cztery talerze jedzenia, włoskie desery są zazwyczaj lekkie. Sorbetto al limone (sorbet cytrynowy) jest dobrym przykładem, choć moim ulubione jest tiramisù: deser zrobiony z biszkoptów, zanurzonych w espresso, przełożonych serkiem mascarpone i posypanych czekoladą, idealna mieszanka słodkiego z kremowym. Po kolacji ludzie często piją coś na trawienie, np. limoncello (likier cytrynowy) albo espresso, by przetrawić wielkie porcje mięsa, które właśnie się zjadło.

https://unsplash.com/photos/KSXvrqKUxnc

Podróżuj razem z EF!Dowiedz się więcej
Otrzymuj najnowsze informacje o podróżach, językach i kulturze w newsletterze GOSubskrybuj